Makaleler » Blog » OLTU TAŞI HAKKINDA HERŞEY

OLTU TAŞI HAKKINDA HERŞEY

Oltu Taşı Hakkında Her Şey

 

Oltu taşı, çıkarılması zor olan değerli taşlar arasından olduğu için bir nevi siyah inci de denmektedir. Kıymetli olan Oltu taşı, işlemeler yapılarak çeşitli ürünler yapılabilmekte ve yurtiçi başta olmak üzere yurt dışına dahi ithal edilir. Bundan dolayı Oltu taşı Erzurum başta olmak üzere Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlayan önemli bir maden taşı türüdür.

Erzurum şehrinin Oltu İlçesinde bulunan Oltu taşları, sadece burası ve köylerinde çıkarılmaktadır. Yarı değerli olarak sayılan Oltu taşından özellikle tespih ürünleri yapmak için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Oltu taşından işlemeler ile aksesuar, anahtarlık, yüzük, küpe, kolye, ziynet eşyası ve pipo gibi çeşitli onlarca eşyalar yapılabilmektedir. Bu işlemeler makinelerin yanı sıra özel araçlar ile el ile yapıldığı için Oltu taşından yapılan bütün ürünler bu yüzden pahalıdır.

Oltu ilçesinde bulunan Oltu taşı çıkarma yerleri ve madenlerinde taşları çıkarmak zor ve zahmetli bir iştir. Bunun nedeni ise dağlara giden yollara her hangi bir araç gidemediği için insanlar kazma, kürek ve diğer araç gereçleri ile yürüyerek çıkmaktadır. Bundan dolayı taşın değeri daha fazla artmaktadır. Oltu taşı kırılgan bir taş olduğu için işlemesi de çıkarması kadar zordur. Bu işi yapanlar genelde babadan oğula geçen bir meslek haline geldiği için şuan hala Oltu taşları çıkmakta ve işlenmektedir. Yoksa özel firmalar bile bu zorluğa katlanıp masraf etmek istememektedir. 

Oltu taşı yapılışı

Oltu taşının özellikleri nelerdir?

 

Ağaç kömüründen doğan Oltu taşı, diğer taşlara nazaran madenden çıkartılmamaktadır. Dağların yamaçlarında toprak altında olan Oltu taşları hassas yapısıyla hava ile temas ettiği zaman anında sertleşmektedir. Oltu taşlarının renkleri karadır. Antik yapısından ötürü Oltu taşı ağaç kanı olarak bilinmektedir. Oltu taşı, çabuk kırıldığı için yerin altından çıkartılırken de işlenirken de çok hassas davranılmalıdır. Bunun yanı sıra Oltu taşları vücutta bulunan tüm negatif enerjileri alıp bunları pozitif enerjiye yüklemektedir.

Pozitif enerji vermesinin yanı sıra nazara karşı da etkili olduğu söylenmektedir. Bundan dolayı özellikle Erzurum’da birçok evde nazarlık yerine Oltu taşları kullanılmaktadır. Gerginliği almakla birlikte stresi de alan Oltu taşı, özellikle tespih olarak çok fazla rağbet görmektedir. Geçmişte ise Oltu taşları tamamen şans tılsımı olarak kullanılmaktaydı. Mutluluk verildiği bilinen Oltu taşının pozitif enerji verip negatif enerjileri atması, stresi ve gerginliği alması sayesinde mutluluk verildiği kanısı bir nevi doğru olabilir. 

Oltu Taşı Nerede Çıkarılır?

 

Erzurum şehrinin Oltu ilçesinde çıkartılan Oltu taşı yakın civar köyleri dışında ayrıca Gürcistan’da da çıkartılmaktadır. Gürcistan ülkesinde çıkartılan Oltu taşları işleme için uzmanların ellerine Erzurum’a getirilir ve buralarda işlenmektedir. Oltu taşları Oltu ilçesinin Akdağ, Dutlu Dağı ve Yasak Dağ olarak bilinen dağlarda daha sık görülmekte ve rastlanmaktadır. Oltu taşlarının madeni ise Sarıçam ormanlarının tepesindeki bölgelerde kurulmaktadır. Yerin derinlerinden çıkartılan Oltu taşları genellikle 5 santimetre kalınlığında ve 1 metre civarı uzunluğunda kayalıklar şeklinde çıkartılır. Çekiç gibi aletler ile çıkartılan bu taşların yapısı narin olduğu için çok hassas davranılmaktadır.

Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır?

 

Oltu taşlarının sahteleri piyasada ne yazık ki çok fazladır. Ancak çok kolay bir şekilde gerçek olup olmadığı anlaşılmaktadır. Oltu taşını anlamanın ilk yolu sürtünme yöntemidir. Taşı sürterek elektriklenme özelliğini devreye sokarsınız. Bu sürtünmeden dolayı başka şeyleri kendisine mıknatıs gibi çekiyorsa bu taş gerçek Oltu taşıdır.

Sıcak iğne ucuyla Oltu taşına batırın. Eğer iğne girerse gerçek değildir. Çünkü gerçek Oltu taşını delemez. Bunun yanı sıra sivri bir şeyle taşı kazıyın ve kahverengi toz çıkıyorsa gerçektir. Kullandıkça parlayan bu Oltu taşlarını anlamanın daha birçok yolları vardır.

Oltu taşı nasıl anlaşılır

Oltu Taşı İşlemeciliği

 

Oltu taşlarını çıkartmak zahmetli olduğu gibi işlemekte zahmetlidir. Yumuşak dokusu hava ile temas edince sertleştiği için sert taşları işlemek daha zordur. Bu yüzden ham maddesi ile satın alan ustalar hemen toprak altına taşları istifleyerek saklamaktadır. İşleme zamanı geldiğinde ise hava ile temas edip sertleşmesin diye suya koyarak işlemeleri yaparlar. Kumpas aletleri ile özel işleme araç ve gereçlerini kullanan ustalar temizlemek ve parlatmak içinde zeytinyağlarını kullanırlar.

Oltu Taşı Takılar

 

Oltu taşının siyah rengi birçok renkler ile uyumlu olduğu için takı ve aksesuar olarak çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra renk özelliği sayesinde daha güzel aksesuarlar elde edebilirsiniz. Oltu taşlarından yapılan takı türleri olarak bileklik, yüzük, kolye ve küpe ve daha birçok takı setleri yapılabilmekte ve bu takılara özel şekilde taş olarak hazırlanabilmektedir. 

Oltu Taşından Tespih

 

Oltu taşın takı ve diğer aksesuarların yanı sıra genellikle tespih yapılmaktadır. Strese karşı iyi geldiği için Oltu taşlarını tespih olarak kullanmakta ayrıca faydalıdır. Özel tasarımları bulunan tespih Oltu taş modellerinde yapılan dizaynlar ayrıca insanın rahatlatmakta ve stresini almaktadır. Hafif olmasının yanı sıra kullandıkça Oltu taşı tespihinizin parladığını görebilirsiniz. Sabır taşı olarak da bilinen Oltu taşı tespihi özelliklerini ve kendine özel olan tasarımlarını çok seveceksiniz. Erkeklerin en çok sevdiği ve talep ettiği aksesuarlardan bir tanesidir. 

Oltu Taşı Kolyeleri

 

Eskilerden beridir Oltu taşı kolyeleri nazarlık olarak kullanılmaktaydı. Kötü ruhları ve kötü enerjiyi uzak tutmasının yanı sıra nazarlardan da koruduğu bilinmektedir. Oltu taşından yapılan kolyelerin şık tasarımının yanı sıra doğal görünümü ayrıca beğenilip bayanlar tarafından rağbet gören bir üründür. Usta eliyle yapılan Oltu taşı kolyelerine ayrıca altın ve gümüşlerle daha farklı ve güzel tasarımlar yapıldığı da görülmektedir.

Oltu Taşı Yüzükleri

 

İşlemesi çıkarması kadar zor olan Oltu taşları tespihlerden sonra özellikle erkeklerin kullandıkları yüzüklerde taş olarak da kullanılmaktadır. 7’den 70’e her yaştan bireylere hitap eden Oltu taşları yüzüklerde çeşitli taş oymaları ile rağbeti artmaktadır. Yüzük içerisinde kullanılan taşlar büyük ya da küçük tasarımlı olabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan malzemelerde Oltu taş ile beraber gümüş veya altın yüzüklerin üzerinde yapıldığı için fiyatları da ona göre artmaktadır.

Oltu taşı kolye

Oltu Taşı Bileklik

 

Oltu taşının işçiliği ve işlemesi tespihlerde yapılırken bileklerde de aynı şekilde yapılmaktadır. Özel kesim ve tasarımlar ile çeşitli bileklik türleri yapılabilmektedir. Bileklikler hafif olduğu için taşıması kolay ve anti stres özelliği sayesinde kullandıkça parlaması ile beraber mutluluğunuzu arttıracaksınız. Kendi renginin güzelliği ile beraber yapılan çeşitli süslemeler ile daha özel bileklikler ortaya çıkmaktadır. Oltu taşlarının renklerine entegre olan ametist, yeşim ve turkuaz gibi taşların renkleri de birleşince ortaya daha güzel bileklikler çıkmaktadır.

Oltu Taşı Küpe

 

Hafif olan Oltu taşları küpe tasarımlarında kullanılması ayrıca avantajlıdır. Diğer küpelere nazaran ağır olmayan Oltu taşlı küpeler ayrıca güzel izlenim bırakmaktadır. Hafif ve güzel olduğu için ayrıca tercih edilmektedir. 

Oltu Taşı Erkek ve Bayan Yüzükleri

Genel olarak gümüş veya altın kullanılarak yapılan Oltu taşları bayan ve erkek yüzüklerinde en fazla rağbet gören aksesuar türlerindendir. Bilhassa erkekler Osmanlı Tuğrası gibi çeşitli işlemeli yüzük türleri tercih edilmektedir. Bayanlar tarafından ise pırlanta gibi özel işlemeli taşlar ile beraber kullanmayı daha çok severler.

Oltu Taşı Yanar Mı?

Eskilerde Oltu taşları değerli taş olarak değil kömür, çıra gibi kullanılmaktaydı. Çabuk yanma özelliği sayesinde birçok evde sıcak tutması ve ateşi yakması için kullanılmıştır. Sahte Oltu taşlarından ayırt edebileceğiniz özellik olan çabuk yanma sayesinde gerçek olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Yanarken ateşi söndürüp soğuttuğunuzda da cam gibi şekil alıp katılaşmaktadır.

Oltu Taşı Nasıl Parlatılır? Nasıl Temizlenir?

Torna yardımı ile delinen Oltu taşları keser yardımı ile kırılıp kesilmektedir. Parlatmak için ustalar tebeşir tozu ya da zeytinyağı kullanmaktadır. kullandıkça parlayan Oltu taşlarını temizlemek isterseniz sizde bulunan ürünleri ılık su ve sabun ile temizleyebilirsiniz.

Oltu Taşı Fiyatları Nasıldır?

Oltu taşlarının fiyatlandırması yapılan işlemlere göre piyasanın durumuna göre artmaktadır. Çok özel uğraş gerektiren toplaması yüzünden fiyatın artması normal olan Oltu taşlarının işlemesi çıkartması kadar zordur. Bunun yanı sıra yapılan tasarım ve işçiliklerde sayılırsa ve Oltu taşının değerli taş olarak yasaya dahi geçmesinden dolayı fiyatı artmaktadır.

Oltu taşların fiyatları kullanılan işçilik, aksesuar ve tasarımlara göre değişmektedir. Oltu taşlarını alabileceğiniz yerler güvenilir internet sitelerinden sipariş verebilirsiniz. Çeşitli kuyumculardan bulabilirsiniz. Ayrıca Erzurum şehrinin Oltu ilçesine giderek merkezinden dahi alabilirsiniz. Ancak sahteleri olduğu için orijinal Oltu taşlarından ayırt etmek için özellikleri kullanarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
707494106836017
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır